W Bajkowym Domu czas nam szybko płynie, 
śmiało wędrujemy po bajek krainie.                                                          
Jeśli was ciekawią nasze tajemnice,
Czytajcie wiadomości wszyściutkie stronice.  

 

Wspomnienia 2014 >>>pdf.

                        

  Minął kolejny rok, a my ponownie spotykamy się, aby jeszcze raz wspólnie przeżyć wszystko co wydarzyło się w naszym „Bajkowym Domu” od września 2012r. Było tego co nie miara, tak więc zapraszamy do uważnego czytania aby nie  przeoczyć niczego. Na początku należy wspomnieć o naszych słodkich maluszkach, które już od ostatnich dni sierpnia, wspólnie z rodzicami zaczęły swoje dni adaptacji.

Bawiąc się w swoich nowych salach, Skrzaty poznawały panie: Ewę, Krysię, Tereskę, a Misie panią Edytkę i panią Zosię, zabawki, a także ogród przedszkolny. Miały również możliwość zapoznać się z panią Ewą – rytmiczką, która wprowadziła małych przedszkolaków w świat muzyki, przy okazji wspólnych zabaw rytmicznych przy akompaniamencie wielkiego nieznanego dla wielu instrumentu , czarodziejskiego pianina.
Ponadto dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały różne niezwykłe prace, którymi później przystroiły swoja sale. Maluszki z I gr wyczarowały przy pomocy rodziców sylwety skrzatów , które później podpisane imionami dzieci bardzo uroczyście zostały zawieszone na wielkiej tablicy w sali.

Te dni były bardzo wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci jak i rodziców. Ci pierwsi nie mogli się doczekać spotkania z nowymi kolegami , paniami i zabawkami, z kolei ci drudzy byli bardzo ciekawi jak będą zachowywać się ich dzieci w nowej nie znanej sytuacji i czy bez lęku, odważnie wejdą w nowy dla nich kolorowy świat baśni magii i czarów.
 

1 września wszystkie przedszkolaki dziarskim, raźnym krokiem przekroczyły progi przedszkola, z zaciekawieniem wkraczając w kolejny nieznany im jeszcze etap swojego życia.

 Wrzesień przywitał nas piękną pogodą, więc aż żal było nie skorzystać z  zaproszenia „Pani Jesieni” i nie wybrać się na wycieczki i spacery, których w te piękne dni nie żałowaliśmy sobie.

Najpiękniej jesień, przywitała nas w parku gdzie starszaki zostały obsypane bogactwem liści, kasztanów i żołędzi, z których później wyczarowywały przecudne bukiety oraz różne kasztanowo-żołędziowe ludziki. Dbając o zdrowie i wspaniałe samopoczucie, poza wycieczkami i spacerami (min. również do ogródków działkowych) odżywialiśmy się zdrowo.

Wszystkie przedszkolaki samodzielnie przygotowywały sobie pyszne sałatki jarzynowe i owocowe, szaszłyki, soki a następnie z apetytem je zjadały, wspólnie z kolegami i koleżankami. Zdrowie to dla nas najważniejsza sprawa więc staramy się aby w Bajkowym domu, nie brakowało nigdy warzyw i owoców, a dzieci aby chętnie po nie sięgały, w ten sposób kształtując prawidłowe nawyki żywieniowe. Owoce i warzywa wykorzystywaliśmy również do zabawy wykonując z nich wspaniałe kukiełki.

Teatrzyki odgrywane przy pomocy tych kukiełek były świetną okazją do doskonałej zabawy, albowiem aktorami były same dzieci, które jak nikt inny potrafią wymyślać niezwykle historie i niebywałe wydarzenia.


Pieczenie chleba i bułeczek, robienie pierniczków to zajęcia również nie obce naszym milusińskim z wszystkich grup. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem w strojach kucharzy wygniatały ciasto, fomowały i wkładały do blaszek aby później wspólnie z rodzicami rozkoszować się smakiem świeżego, własnoręcznie upieczonego chleba. Nie było to jednorazowe wydarzenie ale cyklicznie, corocznie podejmowane działanie przez naszych przedszkolaków. Jedna z naszych nauczycielek Edyta Markowicz napisała artykuł o pieczeniu chleba, który został zamieszczony jako jedyny z przedszkoli w Polsce,  w raporcie z IV edycji „Tygodnia Chleba w Szkole”- ogólnopolska kampania.

Wydarzeniem, o którym nie można nie wspomnieć w naszych wiadomościach, było otrzymanie 3-go już z kolei certyfikatu Szkół Promujacych Zdrowie, który jest uwieńczeniem naszych działań prozdrowotnych podejmowanych przez całą społecznośc przedszkolną.

 

Innym ważnym wydarzeniem była kolejna edycja programu Autochodzik w któym jak każdego roku braliśmy czynny udział. Dzieci wspólnie z rodzicmi wykonały przepiękne samochody, które później tworzyły autosalon w naszym przedszkolu,  a także  w Centrum Handlowym Alfa.

 Ponadto wspólnie z rodzicami wykonały wspaniałe papierowe miarki, na których zaznaczały wzrost wszystkich członków rodziny a nawet własnych samochodów, aby sprawdzic min. co widzi dziecko a co dorosły zza satojącego samochodu. Wystawa przepieknie wykonanych i pomysłowych miarek w listopadzie zdobiła hol naszej placówki

 Starszaki od początku roku bardzo zaprzyjaźniły się z książkami i ich bohaterami.
Każdego miesiąca odwiedzały bibliotekę gdzie w przemiłej atmosferze poznawały niezwykłe postacie i przygody ukryte w bajkach i baśniach oraz brały udział w grach i zabawach przygotowywanych przez panią Elę-bibliotekarkę. Maluszki z I i II gr gościły natomiast pania Ele u siebie i z równie wielkim zinteresowaniem słuchały jej opowieści oraz czytanych przez nia opowiadań. Dowiedziały się co zrobić aby zapisać się do biblioteki i jak można co chwie mieć w domu nowe piękne i ciekawe ksiązeczki

 Była wyprawa starszaków do Centrum inicjatyw Kulturalnych na przedstawienie pt. „Okruszek chleba” i do Teatru Lalek na przedstawienie pt. „Śpiąca królewna”. Dzieci po przedstawieniach, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem, odzwierciedliły swoje wrażenia zarówno w pracach plastycznych (którymi udekorowaliśmy piętro naszego przedszkola), jak i w rozmowach z rodzicami i rówiesnikami

Od września też, ze swoimi koncertami zaczęła gościć u nas filharmonia. Dzieci słuchały wspaniałych opowieści muzycznych, o równie ciekawych tytułach np.” Muzyka nie tylko z ustnika”, “Urodziny Kubusia Puchatka”, “Jesienna pięciolinia”,  “Karnawałowe wariacje”. Zapoznawały się z brzmieniem, budową i sposobem gry na różnych instrumentach: skrzypcach, wiolonczeli, klarnetu, waltorni, a także bawiły się wspólnie z muzykami, tańcząc i śpiewając znane przebojeŚwiat dźwięków i rytmów za każdym razem na nowo oczarowywał małych słuchaczy, zabierając je w krainę niezwykłych marzeń i fantazji.

 Nasi milusińscy byli również widzami, odwiedzających nasze przedszkole teatrzyków. Najbardziej zaprzyjaźniony z nami Nieformalny Teatr rodziny Korzunowiczów, za każdym razem przygotowywał dla nas coś niezwykłego, w sobie tylko znany niezwykły sposób. Dzieciaki zawsze na powitanie i pożegnanie, wspólnie z aktorami śpiewały bobaną  piosenkę, która stała się już prawdziwym hitem naszych teatralnych spotkań.
Były u nas również inne teatry objazdowe ze swoimi przedstawieniami, a wszystko po to aby mieszkańcy Bajkowego Domu mogli wspaniale spędzać czas i przeżywać cudowne przygody w krainie bajek i baśni

 

W listopadzie, oraz w grudniu bardzo ważnym wydarzeń w naszym Bajkowym domu było pasowanie „Skrzatów” i  „Misiów”- czyli dzieci z  I i II grupy na przedszkolaków.
Co to się nie działo: były tańce, śpiewy, no i ogromne przyjęcie z rodzicami, które zostało uwiecznione na zdjęciach na pamiątkę tego podniosłego wydarzenia, na którym każde dziecko było prawdziwym dzielnym i odważnym skrzatem oraz niezwykłą biedronką. Maluszki postarały się najpiękniej jak umiały, wystąpic przed swoimi najbliższymi. W nagrodę otrzymały piękne dyplomy, medale oraz prezenty, aby na długo te chwile pozostały w ich pamięci.

 W listopadzie starszacy, jak to jest już w naszym zwyczaju, wybrali się na starówkę olsztyńską, gdzie podziwiali wszystkie zabytki naszego miasta takie jak Zamek, Wysoka Bramę, Katedrę, kamieniczki no i oczywiście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy Mikołaju Koperniku, który chętnie fotografował się z naszymi milusińskimi

Nastał grudzień, niezwykł,y magiczny czas. Pięknie udekorowane przedszkole już od wejścia kusiło i zapraszało do środka, a zapach choinki i pieczonego ciasta przypominał o tym że zbliżają się najpiękniejsze święta w roku. Święta Bożego Narodzenia.
Zapanował świąteczny nastrój. Dzieci ze wszystkich grup wraz z nauczycielkami zaprosiły całe rodziny, aby wspólnie przy choince śpiewać kolędy i oczekiwać nadejścia Mikołaja.
Wszystkie grupy zaprezentowały się w pięknie przygotowanych programach artystycznych. Starszaki przedstawiły całej społeczności przedszkolnej jasełka na tle przepieknej Bozonarodzeniowej dekoracji z tradycyjną szopką, Maryją, Józefem i zwierzętami, towarzyszącymi narodzinom Jezusa, śpiewały kolędy w języku polskim i angielskim, a pani dyrektor dzieląc się z nami opłatkiem, życzyła wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Rok. 

Mikołaj też nie zawiódł i przybył z ogromnym worem prezentów, w którym każdy znalazł dla siebie coś szczególnego: puzzle, klocki, układanki, anawet instrumenty muzyczne. Dzieci rozmawiały  z Mikołajem, śpiewały mu piosenki i mówiły wierszyki w nagrodę otrzymując pyszne i zdrowe suszone owoce. Na pożegnanie dzieci podziękowały Mikołajowi za przybycie, a on obiecał, że nie zapomni o nich w przyszłym roku i na pewno przyjedzie z nowymi prezentami, a może i z jakąś zimową piosenką, którą tym razem on nauczy dzieci.

Ledwo minęły święta, a już dały się słyszeć dźwięki wesołej muzyki rozbrzmiewającej w całym naszym przedszkolu. Jak się domyślcie był to wielki bal karnawałowy, na który przybyły księżniczki, królowie, zwierzęta, wróżki, rycerze, i inne postacie z różnych bajek, aby wspólnie bawić się na wielkim balu.

Wszyscy tańczyli bez chwili wytchnienia, uczestnicząc w różnych konkursach, a na koniec każdy mógł się sfotografować, w swoim wspaniałym stroju. Zdjęcia z balu długo jeszcze będą nam przypominały tamten niezapomniany klimat i beztroski szczęśliwy czas, którego oby było jak najwięcej 

W styczniu  mieliśmy również bardzo ważną uroczystość, na która wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały. Mam tu na myśli oczywiście Dzień Babci i Dziadka. Przygotowywania trwały długo, ale czego się nie robi,  aby wspaniale przyjąć i zabawić takich przemiłych gości. Wszystkie dzieci przy pomocy pań nauczycielek, albo tez samodzielnie wykonywały zaproszenia i prezenty dla swoich babć i dziadków, a rodzice zadbali o słodki poczęstunek. Upiekli ciasta, przynieśli owoce, napoje.


Dzieciaki spisały się na medal. Każda grupa przedstawiła program artystyczny złożony  min. z tańców, przyśpiewek i zabaw warmińskich a także z piosenek i zabaw znanych babciom i dziadkom z ich lat młodości. Dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnych pląsów na parkiecie. Po występach babcie i dziadkowie otrzymali własnoręcznie wykonane przrez dzieci prezenty np serduszka z odbitymi rączkami wnuczków, korony królewskie, ramki do zdjęć, kwiatuszki, motylki i zakładki. Następnie wszyscy częstowali sie smakołykami, przy barwnie i bogato przygotowanym stole. Daje wam słowo niczego na nim nie zabrakło.

Te wszystkie wspaniale chwile, o których tu czytacie uwieczniliśmy na zdjęciach. Możecie je Państwo obejrzeć w galerii zdjęć na stronie internetowej naszego przedszkola. Serdecznie wszystkich zapraszamy. 

Czas już kończyć nasze wspominanie, mili czytelnicy. Sami przyznacie, że było tego trochę, ale chyba warto wracać do tak miłych chwil, które stanowią jakże ważna część szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa.

 

 Wasze Wiadomości pięknie się  kłaniają i do następnych numerów już dziś zapraszają.

 

               zredagowała - Ewa Grzywińska